Strona główna | Mapa serwisu | English version
BIOLOGIA

                                                              NAJPROSTSZE FORMY ŻYCIA

Rozmnażanie się- podział komórki
Prokarionty > Funkcje Życiowe > Rozmnażanie się- podział komórki

Rozmnażanie się- podział komórki
Wszystkie bakterie mają genofor- jedną cząsteczke DNA, będącą pojedynczym zestawem genów. Takie organizmy nazywamy haploidalnymi.

Prokarionty rozmnażają się jedynie w sposób bezpłciowy przez podział komórki lub rzadziej fragmentację kolonii. Jako ze genofor nie tworzy nawet jednego klasycznego chromosomu (choć czasami bywa tak nazywany), podział bakterii polega na podwojeniu (replikacji) cząsteczki DNA, rozdzieleniu obu nitek i przedzieleniu cytoplazmy mniej więcej na połowę.

Taki podział komórki jest stosunkowo prosty i różni się od mitozy występującej u eukariontów. Kolejne takie podziały w sprzyjających warunkach mogą zachodzić nawet co 15-30 minut.

Nitkowate kolonie pewnych bakterii (promieniowce, niektóre sinice) mogą się też rozmnażać przez fragmentację, czyli rozerwanie kolonii w mniejsze fragmenty.



Schemat trzech głównych mechanizmów wymiany informacji genetycznej między bakteriami. Dany gen jest przenoszony z komórki dawcy do biorcy przez: a) transformację wyizolowanego DNA; b) transdukcję za pośrednictwem wektora bakteriofaga; c) koniugację, czyli rekombinację płciową polegającą na połączeniu dwóch komórek bakteryjnych.